Gorila: Čakanie na voľby

Autor: Pavol Hladký | 3.3.2012 o 16:51 | (upravené 3.3.2012 o 17:14) Karma článku: 14,20 | Prečítané:  1569x

Čo nevidieť to budú tri mesiace. Tri dlhé mesiace od zrodu nového druhu gorily – gorily slovenskej. Začali sme vnímať gorilu ako symbol politickej, korupčnej, či morálnej choroby našej spoločnosti. Ako symbol niečoho skazeného, zhnitého, niečoho, čo si vyžaduje zásadnú zmenu. Niečoho, čoho by sa mala naša spoločnosť zbaviť. Čím skôr, tým lepšie.

Fikcia alebo realita blízkej budúcnosti?Fikcia alebo realita blízkej budúcnosti?Zdroj: google.sk

A čo sa za tie takmer tri mesiace udialo? Nastal posun v spoločenskom a politickom vnímaní reality? Pokúsim sa zhrnúť a popísať aktuálny stav.

Hneď v úvode je potrebné povedať a uvedomiť si, že nie každý má na slovenskú gorilu takýto pohľad. Existuje pár vplyvných ľudí, ktorí ju vnímajú úplne inak. Dochádza ku stretu záujmov medzi majoritnou časťou spoločnosti, ktorá žiada dôsledné vyšetrenie a minoritnou, ktorá ju spochybňuje. Lepšie povedané naoko deklaruje snahu o vyšetrenie, v skutočnosti je však jej záujem úplne opačný.

Je pozitívne, že kauzy sa chytili niektoré médiá, že vyšetrovanie polície dozoruje špeciálna prokuratúra a že verejnosť dáva svoju nespokojnosť najavo verejnými protestmi. Tu sa ale výpočet pozitív končí a nastupujú parametre, ktoré negatívne ovplyvňujú proces vyšetrovania.

Za zásadný problém považujem skutočnosť, že v spise Gorila sa spomínajú či už priamo alebo nepriamo takmer všetky relevantné strany súčasného politického spektra. To dáva hlavným aktérom záruku, že hlasy podobné niektorým hlasom zostanú iba podobnými a cesta bez vôle sa nebude hľadať.

Od toho sa ďalej odvíja postoj a súčinnosť SIS. Je zarážajúce, že riaditeľ napriek ubezpečeniam pani premiérky o plnej spolupráci SIS s vyšetrovacími orgánmi do dnešného dňa nezbavil mlčanlivosti žiadneho príslušníka služby. Kto iný, ako tí, ktorí sa na celej akcii aktívne podieľali, by mohol vykresliť pravdivý obraz pred celou spoločnosťou? Ale tu je zrejme spoločenský záujem na vyšetrení niečo, čo sa vôbec neberie do úvahy. Osobne by ma veľmi zaujímalo, koľko krát pán Mitrík, ktorý ako jediný bol zatiaľ vypovedať a ktorého zbavil mlčanlivosti pán prezident, odpovedal vyšetrovateľovi zaklínadlom „Nevyjadrujem sa“ alebo v zmysle „Nemôžem odpovedať, pretože zbavenie mlčanlivosti sa tohto netýka“. Razancia, s akou zbavila pani premiérka mlčanlivosti 43 (!!!) príslušníkov vojenského obranného spravodajstva v kauze ministerstva obrany, je porovnateľná s aktivitou v SIS ako deň s nocou.

Keď k tomu pripočítam finančnú silu postavy v hlavnej úlohe, misky váh sa budú vyvažovať veľmi ťažko.

Dnes sme v kauze Gorila vo fáze čakania na výsledok parlamentných volieb. Tieto do veľkej miery ovplyvnia ďalší vývoj vyšetrovania a budú mať rozhodujúcu úlohu pri hľadaní pravdy. Odpoveď na dilemu „Ísť či neísť?“ je súčasne do značnej miery aj odpoveďou na otázku „Vyšetriť či nevyšetriť?“.

Odpoveď musí nájsť každý sám v sebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?